• Nowoczesne rozwiązania pomiarowe


    dla budownictwa i geodezji

  • Nowoczesne rozwiązania pomiarowe


    dla budownictwa i geodezji

Jaki niwelator wybrać?



Przy wielu zadaniach związanych z pracami budowlanymi, drogowymi, czy ziemnymi, bardzo często niezbędne jest wykorzystanie niwelatora optycznego. Dostępny jest szeroki wybór tego typu urządzeń, które różnią się między sobą np. poziomem powiększenia lub średnicą obiektywu. Najpopularniejsze są modele, które oferują powiększenie 24x oraz 32x.

Niwelatory optyczne są podstawowymi i najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi do wyznaczania poziomu. To proste narzędzia, które służą do mierzenia różnic wysokości dwóch punktów w terenie. Patrząc przez nie, widzi się łatę niwelacyjną oraz skalę, na której odczytywane są wyniki pomiaru.

Budowa urządzenia

Centralnym elementem niwelatora optycznego jest luneta, w skład której wchodzi obiektyw, okular oraz soczewka ogniskująca. Nowoczesne urządzenia tego typu posiadają kompensator, czyli system automatycznego poziomowania. Dzięki niemu urządzenie samo się ustawia. Warto zdecydować się na produkt wyposażony w ten system, ponieważ pozwala on zawsze osiągnąć dokładne wyniki pomiaru i znacznie usprawnia pracę.

Na co warto zwrócić uwagę?

Bardzo ważną rolę pełni jakość optyki, na którą składa się średnica obiektywu, powiększenie lunety oraz jakość wykonania urządzenia. Od niej zależy dokładność pomiarów wykonywanych konkretnym urządzeniem. Należy zwrócić uwagę także na rodzaj kompensatora. Zależnie od potrzeb można wybrać model posiadający kompensator powietrzny lub magnetyczny. Kolejnym elementem, który należy dostosować do swoich potrzeb jest zasięg urządzenia.

Cena niwelatora

Cena poszczególnych modeli jest zależna od parametrów, materiałów, z których urządzenie zostało wykonane, a także jakości wykonania oraz marki. Najtańsze produkty można nabyć już za niecałe 500 zł, podczas, gdy droższe kosztują około 5000 zł. Wybór konkretnego modelu powinien być zależny od jego zastosowań. Przy codziennej pracy obejmującej skomplikowane zadania geodezyjne warto stosować sprzęt wyższej jakości. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane sporadycznie, do prostych prac budowlanych, można zdecydować się na bardziej ekonomiczną opcję.